Başlangıç > ایقتیصاد > کتاب “در ذهن اقتصاددان”

کتاب “در ذهن اقتصاددان”

گفت‌وگو با ميلتون فريدمن؛ برگرفته از کتاب در ذهن اقتصاددان
از سياست‌هاي پولي تا آزادي‌هاي اقتصادي
مصاحبه‌کننده: جان بي‌تيلور
مترجم: محمدرضا فرهادی‌پور

«بينش‌هاي او اگر نه بيشتر ولي به‌اندازه ديدگاه‌هاي هر فردي (اقتصادداني) در نيمه دوم قرن حاضر شيوه تفکر ما در مورد سياست پولي و بسياري از موضوعات مهم اقتصادي ديگر را تحت تاثير قرار داده است.»
اين‌ها کلماتي است که اقتصاددان و رييس بانک مرکزي آمريکا، آلن گرين اسپن، در ستايش فريدمن بيان کرده است. اين کلمات از نقطه‌نظر جايگاه تجربه و آگاهي از آن‌چه واقعا براي تصميم‌گيري‌هاي مرتبط با سياست‌گذاري در جهان واقعي مهم هستند ادا شده و مبالغه‌آميز نيستند. با اين‌ حال، حتي بسياري خواهند گفت اين کلمات براي توصيف فريدمن کافي نيستند.
امروزه به‌ندرت کنفرانسي در زمينه سياست‌هاي پولي برگزار مي‌شود که در آن ايده‌هاي ميلتون فريدمن مطرح نباشد. به‌ندرت مي‌توان مقاله‌اي در اقتصاد کلان در زمینه موضوعات اقتصادي، رياضي يا آماري یافت که ردپایی از کارهاي اوليه ميلتون فريدمن در آن مشاهده نشود. به‌ندرت دانشجوي اقتصاد کلاني وجود دارد که تحت‌تاثير توضيحات شفاف فريدمن قرار نگرفته باشد. به‌ندرت مي‌توان يک فرد دموکرات از کشورهاي پيش‌تر کمونيست ديد که از دفاعيات ميلتون فريدمن از اقتصاد بازار که در اوج شوکت برنامه ريزي متمرکز ارائه شده الهام نگرفته باشد. به‌ندرت روزي مي‌رسد که روزنامه‌ها و مجلات عمومي در سرتاسر جهان از ميلتون فريدمن به‌عنوان بنيان‌گذار يک ايده يا نقطه آغاز يک بينش ياد نکنند.
– تاريخ پولي ايالات متحده، به‌ويژه فدرال رزرو در دوران رکود بزرگ، نه براي يادآوري مشارکت‌هاي آماره‌هاي رياضي در مورد آزمون‌هاي نظم- رتبه، نمونه‌گيري متناوب، ريسک‌گريزي و تعداد زيادي از پيشنهادهاي اصلاحي براي دولت از ماليات بر درآمد منفي گرفته تا کوپن‌هاي مدرسه، نرخ يکنواخت ماليات و قانون‌گذاري براي داروهاي مخدر؛همگي يک موفقيت فوق‌العاده به‌شمار مي‌روند و درکنار هم حیرت‌برانگیزند.
ميلتون فريدمن جايزه نوبل اقتصاد را در سال 1976 به‌دليل «موفقيت‌هايش در تحليل مصرف، تاريخ و نظريه پول و نشان دادن پيچيدگي‌هاي سياست تثبيت» دريافت کرد. با اينکه ترجيح مي‌داد از مشاغل رسمي سياست‌گذاري دوري گزیند؛ اما سال‌هاي متمادي از او براي ارائه مشاوره به روساي‌جمهور، نخست وزيران و مقامات بلندپايه اقتصادي دعوت به‌عمل مي‌آمد. اين ماهيت نظرات روشن ميلتون فريدمن است که در نهايت بسياری از افراد با برخي از آنها مخالف بوده‌اند، درحالي که از زمان دوران دانشکده تحصيلات تکميلي خود در دانشگاه شيکاگو درگير مباحث داغي بوده است، وي مناظره‌گري مقتدر و درعين‌حال، بزرگوار و دوست داشتني است.
وي در سال 1912 متولد و در راواي نيوجرسي بزرگ شد، جايي‌که او به مدارس دولتي محلي رفت. در آستانه رکود بزرگ از دانشگاه راتجرز فارغ‌التحصيل شد. پس از آن براي تحصيل در رشته اقتصاد به دانشگاه شيکاگو رفت، جايي ‌که با رز آشنا شد و بعدها با او ازدواج کرد. نزديک به 10 سال بعد از ترک شيکاگو، در نهادهاي دولتي و موسسات تحقيقاتي (يک سال کار در دانشگاه ويسکانسين و يک سال در دانشگاه مينه سوتا)کار مي‌کرد و سپس در سال 1946 در دانشگاه شيکاگو به گروه استادان اين دانشگاه پيوست. تا سن 65 سالگي يعني سال 1977 که بازنشسته شد در شيکاگو باقي ماند و پس از آن به موسسه هوور در دانشگاه استنفورد رفت. هميشه ميلتون و رز را به‌عنوان دو فرد اجتماعي و فعال ديده‌ام که اساسا از رابطه متقابل با ديگران لذت مي‌برند و در عين ‌حال، او از تمام ابعاد زندگي‌اش لذت مي‌برد: از قدم زدن نزديک اقيانوس آرام تا جست‌وجو در فضاي جهاني.

آردی بیرینجی بولومده +
آردی ایکینجی بولومده +

Reklamlar
 1. qərənfil
  06/07/2010, 08:45

  محمد جعفر :
  سلام
  قالب هامون یکی نیست، شبیه به همه.
  قالب من Enterprize و مال شما INove هست.

  اوه حواسم نبود

 2. 05/07/2010, 10:48

  سلام
  قالب هامون یکی نیست، شبیه به همه.
  قالب من Enterprize و مال شما INove هست. 🙂

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: